Політика

Переговори США та Ірану про ядерну програму тривають в Омані

США та Іран провели четвертий раунд переговорів щодо ядерної програми в Омані, домовившись про подальші зустрічі.

Переговори США та Ірану про ядерну програму тривають в Омані

Переговори в Омані

Четвертий раунд переговорів між США та Іраном щодо ядерної програми Тегерана відбувся в Омані, де обидві сторони погодилися зустрітися знову. Спеціальний представник США на Близькому Сході Стів Віткофф зазначив, що обговорення в Мускаті були обнадійливими, тоді як міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі охарактеризував їх як "складні, але корисні".

Позиції сторін

США наполягають на тому, що Іран повинен скасувати збагачення урану, щоб запобігти розвитку ядерної зброї, проте Тегеран заперечує наявність таких намірів і знову підкреслив, що не має наміру відмовлятися від програми. Дональд Трамп вийшов з попередньої ядерної угоди між Іраном та п'ятьма іншими світовими державами у 2018 році. Він раніше попереджав про можливі військові дії проти ядерних об'єктів Ірану, якщо новий раунд переговорів, що розпочався в квітні, не увінчається успіхом.

Тривалість та результати переговорів

Два попередні раунди переговорів проходили в Мускаті, один з них - в посольстві Оману в Римі. Високопосадовець США повідомив, що останні обговорення тривали більше трьох годин, додавши: "Було досягнуто угоди про продовження переговорів для роботи над технічними елементами. Ми задоволені результатами сьогоднішньої зустрічі і з нетерпінням чекаємо на наступну, яка відбудеться найближчим часом".

Взаєморозуміння та суперечності

Говорячи в ефірі іранського державного телебачення, Арагчі зазначив, що переговори були "серйознішими та більш прямими", ніж у попередні рази. "Обидві сторони тепер мають краще розуміння позицій одна одної. Ми можемо охарактеризувати сьогоднішні переговори як такі, що рухаються вперед", - сказав він. Проте Арагчі підкреслив, що "суперечливі позиції, які займає США в медіа, для нас неприйнятні, оскільки вони не сприяють переговорам".

Очікування США

Переговори відбулися в той же тиждень, коли Віткофф в інтерв'ю американському медіа Breitbart News заявив, що США очікують, що Іран розформує свої збагачувальні активності. Арагчі відповів: "Збагачення - це питання, від якого Іран не відмовиться, і тут немає місця для компромісу. Проте його масштаби, рівні або обсяги можуть змінюватися на певний період для створення довіри".

Ядерна програма Ірану

Іран наполягає на тому, що його ядерні активності є цілком мирними і що він ніколи не прагне розвивати або здобувати ядерну зброю. Проте з моменту виходу Трампа з угоди 2015 року, яка закінчується цього року, Іран все більше порушує обмеження, накладені існуючою ядерною угодою, у відповідь на жорсткі санкції США, відновлені сім років тому, і накопичив достатньо високо збагаченого урану для виготовлення кількох бомб.

Згідно з умовами угоди 2015 року, Іран погодився збагачувати уран лише до 3,67% чистоти протягом наступних 15 років. У лютому Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) повідомило, що Тегеран накопичив уран, збагачений до 60% чистоти, і може швидко перейти до 90%, що є військовим рівнем. Ядерна угода 2015 року вимагала майже двох років інтенсивних переговорів. На початку цього нового зусилля досягнення угоди програма Ірану є набагато більш розвинутою та складною, а ширший регіон - набагато більш нестабільним.

За даними BBC