Суспільство

Папа Франциск помер: останні миті та спогади вірян

Папа Франциск помер у понеділок, залишивши по собі незабутні спогади. Його останні слова прозвучали під час Великодня, коли він благословив тисячі вірян.

Папа Франциск помер: останні миті та спогади вірян

У понеділок, 21 квітня 2025 року, дзвони церков по всій Італії почали дзвонити на знак скорботи. Папа Франциск, який нещодавно зробив несподіване з'явлення на балконі над площею Святого Петра, помер. Лише за добу до цього він благословив 35 тисяч людей, які зібралися на святкування Великодня у Ватикані. Папа дихав самостійно, без кисневих трубок, незважаючи на рекомендації лікарів провести два місяці на відновленні після 38 днів у лікарні з двосторонньою пневмонією.

Протягом останніх двох тижнів Франциск продовжував виконувати свої обов'язки, зустрічаючи відвідувачів з усіх верств суспільства. Коли він з'явився на Великдень, натовп вибухнув оплесками, але потім запанувала тиша. "Дорогі брати і сестри, бажаю вам щасливого Великодня," - сказав він, його голос був важким від зусиль. Це були його останні публічні слова.

"Я думаю, люди відчували щось - ніби знали, що це востаннє, коли вони його бачать," - сказав Мауро, житель Риму, який був на Великодній службі. "Зазвичай всі кричать 'Слава Папі!'... цього разу було значно тихіше, можливо, більше поваги до його страждань."

Лікарі, які лікували Франциска в римській лікарні Джемеллі, прописали йому режим повного спокою, але було зрозуміло, що активний Папа не зможе дотримуватися цього. Він вже дав зрозуміти, що хоче повернутися до Ватикану до Великодня, як тільки лікарі пояснили, що його проблеми зі здоров'ям не вирішаться швидко.

Для християн Великдень є важливішим святом, ніж Різдво, оскільки символізує основний принцип їхньої віри - відродження Христа через три дні після його розп'яття. Перед випискою 23 березня Франциск також помахав натовпу з лікарні, а потім повернувся до своїх апартаментів у готелі Casa Santa Marta, який став його домом.

Великдень наближався, і графік Папи ставав дедалі напруженішим. Він зустрівся з королем Чарльзом і королевою Каміллою в Casa Santa Marta, а потім з'явився на балконі Ватикану на Вербну неділю 13 квітня, попри рекомендації лікарів.

Великий четвер, як і раніше, він відвідав в'язницю Regina Coeli в Римі, де провів півгодини, зустрічаючись з в'язнями. "Цього року я не можу це зробити, але я можу і хочу бути поруч з вами," - сказав він, його голос був слабким, але в'язні вітали його оплесками.

У неділю, 21 квітня, він провів коротку зустріч з віце-президентом США Дж.Д. Вансом, а потім з'явився перед натовпом на площі Святого Петра, де його зустріли оплесками. Він зробив своє останнє благословення - адресу Urbi et Orbi, що в латині означає "для міста і світу". Потім архієпископ Дієго Равеллі зачитав промову, написану Папою, поки Франциск сидів поруч у мовчанні.

На всіх здивуваннях, він спустився на площу Святого Петра, де його возили в відкритому попемобілі, підносячи руку для благословення вірян. Це був останній раз, коли світ бачив його живим. Франциск помер рано в понеділок у своєму улюбленому Casa Santa Marta, де його кімнати були простими, на відміну від розкішних ватиканських апартаментів, які він відмовився займати на початку свого понтифікату.

Ватикан оголосив, що Папа помер від інсульту та незворотної серцевої недостатності. У наступні дні кардинали з усього світу зберуться в Casa Santa Marta для конклаву, щоб обрати наступника Франциска. На площі Святого Петра люди змішувалися з священиками та монахами під яскравим сонцем, а великі екрани, які транслювали благословення Папи на Великдень, тепер показували його усміхнене обличчя та оголошення про спеціальний розарій, що проводитиметься через 12 годин після його смерті. Це дозволить католикам молитися за свого Папу та дякувати йому за те, що він святкував останній Великдень разом з ними.

Як повідомляє BBC, Папа Франциск залишив по собі глибокий слід у серцях мільйонів вірян, і його пам'ять житиме в їхніх молитвах.