Економіка

Падіння доходів ринку фіксованого інтернету в Україні на 30%

Доходи ринку фіксованого інтернету в Україні знизилися на 30%, досягнувши 4,3 млрд грн у четвертому кварталі 2024 року.

Падіння доходів ринку фіксованого інтернету в Україні на 30%

Падіння доходів ринку фіксованого інтернету

Доходи ринку фіксованого інтернету в Україні впали на 30% – до 4,3 млрд грн у четвертому кварталі 2024 року. Це найнижчий показник із 2022 року, свідчать результати аналізу, представлені в дашборді BRDO на основі звітності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій (НКЕК).

Причини падіння

Згідно з інформацією Forbes, падіння доходів відбулося на тлі трактування податкової про заборону інтернет-провайдерам працювати за спрощеною системою оподаткування. Кількість користувачів фіксованого Інтернету скоротилася на 3,5% – до 8,2 млн абонентів порівняно з першим півріччям 2024 року.

Водночас понад 40% компаній не надали інформацію про свою абонентську базу – найвищий рівень неповноти звітності з 2021 року, що може вказувати на регуляторний шок. Концентрація ринку десяткою найбільших постачальників за доходами зросла на кілька процентних пунктів. На кінець 2024 року вони акумулюють 30,1% сукупних доходів.

Лідери ринку

Попри зростання концентрації, цей показник все ще свідчить про відносно низьку концентрацію і конкурентність на ринку фіксованого Інтернету. До списку лідерів додались «Фарлеп-Інвест» і «Тенет», а «Мега Лінк» і «Гігатранс Україна» вибули з нього. За доходами лідерами залишаються: «Укртелеком» (1,6 млрд грн), «Київстар» (1,5 млрд грн), «Воля» (0,83 млрд грн), «Датагруп» (0,69 млрд грн).

За кількістю абонентів лідирують: «Київстар» (1,15 млн), «Укртелеком» (445 000), «Воля» (391 000), «Хоум-Нет» (209 000), «Фарлеп-Інвест» (149 000).

Вплив податкових змін

«Заборона «спрощенки» стала каталізатором змін на ринку фіксованого Інтернету. Ми вже бачимо різке падіння доходів, неповноту звітності і перші ознаки переформатування ринку. Це тривожні сигнали, що ставлять під загрозу конкуренцію в галузі і доступність Інтернету для населення», – прокоментував Ігор Самоходський, керівник сектору «ІТ та Телеком» в BRDO.

Контекст

Наприкінці липня 2024 року провайдери фіксованого інтернету отримали листи від Державної податкової служби, що вони не мають права працювати на спрощеній системі оподаткування. У розпорядженні Forbes є десяток таких листів до компаній семи областей. Деякі отримали рішення ДПС про повне зняття їх зі спрощеної системи.

Заборона працювати на «спрощенці» з’явилася 1 січня 2022 року. У травні 2024-го ДПС поставила дедлайн провайдерам: перейти на загальну систему оподаткування до 20 вересня 2024 року, інакше реєстрацію компанії анулюють. Таким чином податок для провайдерів підніметься з 5% на оборот до 18% від прибутку та 20% ПДВ.

Що цей хід податківців означатиме для ринку фіксованого інтернету в Україні та як він влаштований, читайте в матеріалі Forbes Ukraine.

Нове

Кравченко планує перевірити справи НАБУ та САП

Генеральний прокурор Руслан Кравченко анонсував перевірку розслідувань НАБУ та САП, які тривають понад рік без результатів.

0 хвилин

Уряд України запроваджує нові правила для боротьби зі спамом

Міністерство цифрової трансформації України анонсувало нові правила для операторів, які допоможуть боротися зі спам-викликами та рекламою.

3 тижні, 5 днів

Зростання податків у сфері інтернет-послуг на 48% у 2025 році

У першому кварталі 2025 року податки в інтернет-секторі зросли на 48%, до 1,187 млрд грн, повідомив Данило Гетманцев.

1 місяць, 1 тиждень

Доходи галузі зв’язку в Україні зросли на 11,1% у 2024 році

У 2024 році доходи української галузі зв’язку зросли до 154,4 млрд грн, а капітальні інвестиції в електронні комунікації досягли 25,1 млрд грн.

3 місяці, 3 тижні

Мінфін спростував чутки про підвищення податків для ФОП

Міністерство фінансів України запевняє, що не планує підвищення податків для фізичних осіб-підприємців, спростовуючи маніпуляції в медіа.

4 місяці

<