Суспільство

Олександра Матвійчук: Війна в Україні та злочини проти людяності

Голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук розповіла про воєнні злочини в Україні та життя українців у полоні.

Олександра Матвійчук: Війна в Україні та злочини проти людяності

Війна в Україні: свідчення та документування злочинів

Голова організації-лауреатки Нобелівської премії миру, київського "Центру громадянських свобод" Олександра Матвійчук в інтерв'ю DW розповіла, як виживають українці в російському полоні, як документуються воєнні злочини в Україні і які докази вже вдалося зібрати.

Символи війни

На запитання про образ, який символізує всі роки війни, Матвійчук згадала квітень 2022 року. "До нас доходила інформація про те, що відбувається в Бучі, Мотижині, Ірпені. Коли російські війська вибили з регіону, ми побачили тіла людей, які лежали на вулиці..." - зазначила вона. Ці спогади, за її словами, є першим, що спадає на думку.

Документування воєнних злочинів

Матвійчук підкреслила, що їхня команда займається документуванням воєнних злочинів, щоб повернути загиблим і постраждалим імена. "Наша мета - задокументувати кожен епізод воєнного злочину, який був скоєний у найменшому селі будь-якого регіону України", - сказала вона. За її словами, Координаційний штаб по роботі з військовополоненими в минулому році заявляв про 16 тисяч незаконно утримуваних цивільних осіб.

Злочини проти людяності

Матвійчук зазначила, що масштаби злочинів проти людяності в Україні вже підтверджені в звітах міжнародних організацій. Вона сподівається, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) порушить справу щодо викрадення, тортур і сексуального насильства.

Культура насильства

"Це стало частиною культури російської армії, російських спецслужб і окупаційної влади", - підкреслила вона. За її словами, командири батальйонів дають вказівки, які дозволяють військовим діяти безкарно.

Відповідальність за злочини

Матвійчук також обговорила відповідальність російських військових, які підписують контракти на участь у війні. Вона вважає, що навіть за найважчих обставин у людини є воля і відповідальність за свої дії.

Перспективи примирення

На запитання про можливість примирення між Україною та росією, Матвійчук зазначила, що на даному етапі людям в Україні потрібна справедливість. "Люди в росії також повинні зрозуміти, що це ненормально - вторгатися в іншу країну і вбивати людей", - додала вона.

Висновки

Розмова з Олександрою Матвійчук проходила в рамках російськомовної програми DW #вТРЕНde. Вона підкреслила важливість документування злочинів і боротьби за справедливість для всіх постраждалих від війни.

За даними DW, інтерв'ю висвітлює не лише жахи війни, а й надію на справедливість і відновлення.

Нове

Зеленський пропонує законопроєкт для захисту НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський анонсував законопроєкт для гарантування незалежності антикорупційних інституцій України.

26 хвилин

Ірина Криніна: росіянка, яка приїхала в Україну за коханим

Ірина Криніна залишила життя в росії, щоб приїхати в Україну до свого цивільного чоловіка, який потрапив у полон.

1 день, 5 годин

Тисячі українців у російських таборах: свідчення жахів

В Європейському парламенті обговорили незаконне утримання українців у російських в'язницях. Правозахисники наводять шокуючі дані про тортури.

3 тижні

Зростання жертв серед цивільних в Україні: доповідь ООН

В Україні за останні пів року суттєво зросла кількість жертв серед цивільних через атаки безпілотниками, повідомляє ООН.

3 тижні, 2 дні

162 тисячі воєнних злочинів рф в Україні: нові дані ОГПУ

Офіс генпрокурора України зафіксував понад 162 тисячі воєнних злочинів рф з початку вторгнення. Це свідчить про системність агресії.

2 місяці, 2 тижні

<