Обмін військовополоненими між Україною та росією
19 червня 2025 року Україна і росія провели ще один обмін військовополоненими. За словами президента України Володимира Зеленського, більшість з українських військових, яких вдалося повернути, перебували у російському полоні з 2022 року. "Це воїни Збройних сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби. Більшість із них перебували в полоні з 2022 року. Захисники України, які воювали на Донеччині, Запоріжжі, Луганщині, Харківщині, Сумщині, Чернігівщині, Київщині", - зазначив Зеленський у соцмережах.
Однак, президент не уточнив, скільки саме військових вдалося звільнити з російського полону. Міністерство оборони росії також підтвердило проведення обміну, проте не надало деталей щодо його формули.
Умови обміну та стан звільнених
Згідно з інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, в рамках цього обміну було звільнено групу важкохворих та поранених захисників. "Кожен звільнений сьогодні захисник має важкі медичні діагнози та хвороби внаслідок поранень та перебування у полоні. У багатьох значна втрата ваги, дистрофія, виразки, проблеми із зором, захворювання опорно-рухового апарату, серцево-судинні хвороби та проблеми з травленням", - повідомили у Коордштабі.
Більшість звільнених військових перебували у російському полоні понад три роки, значна частина з них потрапила в полон під час оборони Маріуполя. Омбудсмен Дмитро Лубінець зазначив, що найстаршому звільненому з полону - 63 роки. Крім того, додому повертається захисник, у якого сьогодні день народження - йому виповнилося 45 років.
Підтримка звільнених військових
Після повернення, усі звільнені з полону військовослужбовці пройдуть медичні обстеження, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, а також всі належні виплати за час перебування у неволі, додають у Коордштабі.
Зазначимо, що попередній обмін полоненими відбувся 14 червня, коли в Україну повернулася група поранених і хворих полонених, а також військові до 25 років.
Цей обмін є важливим кроком у процесі повернення українських захисників, які тривалий час перебували в умовах, що загрожують їхньому здоров'ю та життю. За даними DW, подібні обміни продовжують залишатися важливим аспектом у відносинах між Україною та росією.