Політика

Німеччина попереджає Україну про небезпечні територіальні поступки

Німецький міністр оборони закликав Україну не погоджуватися на територіальні поступки в обмін на мир з росією.

Німеччина попереджає Україну про небезпечні територіальні поступки

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус попередив Україну про небезпеку укладення угоди, яка передбачає значні територіальні поступки в обмін на припинення вогню з росією. Він зазначив, що Україна "не повинна йти так далеко, як остання пропозиція американського президента", яка, на його думку, є "капітуляцією".

Пропозиції США та реакція України

Цього тижня президент США Дональд Трамп заявив, що "більшість основних пунктів угоди погоджені". За інформацією, Україна може бути змушена відмовитися від великих територій, захоплених росією, включаючи Крим. Президент України Володимир Зеленський неодноразово відкидав територіальні поступки, підкреслюючи, що питання про землю можуть обговорюватися лише після досягнення угоди про припинення вогню.

У неділю Пісторіус в інтерв'ю німецькому державному телеканалу ARD зазначив, що Київ усвідомлює можливість часткової втрати території для забезпечення миру. "Але вони, безумовно, не повинні йти так далеко - або не повинні йти так далеко - як остання пропозиція американського президента", - сказав він. "Україна могла б отримати те, що включено в цю пропозицію, ще рік тому, це схоже на капітуляцію. Я не бачу жодної додаткової цінності".

Деталі американського плану

BBC не отримала точних деталей останнього плану США. Проте в п'ятницю інформаційне агентство Reuters повідомило, що бачило пропозиції від США, які включали юридичне визнання незаконної анексії Криму росією та де-факто визнання російського контролю над іншими окупованими територіями, включаючи всю Луганську область на сході країни. Reuters також повідомляє про контрпропозиції з Європи та України, які, як повідомляється, стверджують, що сторони обговорять, що відбудеться з окупованими українськими територіями лише після того, як буде досягнуто припинення вогню.

План США також виключає членство України в військовому альянсі НАТО та передбачає, що "коаліція бажаючих" на чолі з Великою Британією та Францією надасть гарантії безпеки після досягнення припинення вогню без участі США. Тим часом європейці хочуть, щоб США надали "надійні" гарантії у формі зобов'язання, подібного до НАТО, про допомогу Україні у разі нападу.

Контроль над Запорізькою АЕС

США також пропонують взяти під контроль Запорізьку атомну електростанцію, яка наразі окупована росією, що дозволить постачати електроенергію як росії, так і Україні. Контрплан не згадує про надання росії влади.

У неділю державний секретар США Марко Рубіо закликав росію та Україну рухатися вперед для забезпечення мирної угоди. "Це має статися незабаром", - сказав Рубіо в інтерв'ю NBC. "Ми не можемо продовжувати витрачати час і ресурси на цю справу, якщо це не призведе до результату". США нещодавно попередили, що можуть вийти з переговорів, якщо не буде досягнуто прогресу.

Це відбувається після зустрічі між Зеленським і Трампом у Ватикані на полях похорону Папи в суботу. Біла домівка описала зустріч як "дуже продуктивну", тоді як український президент зазначив, що вона має "потенціал стати історичною". росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в 2022 році, і наразі москва контролює майже 20% української території.

Згідно з інформацією BBC, ситуація залишається напруженою, і подальші кроки можуть суттєво вплинути на майбутнє України.