Економіка

НБУ пояснив зростання інфляції в Україні у травні 2025 року

Національний банк України роз'яснив причини зростання інфляції до 15,9% у травні через погодні умови та активний експорт.

НБУ пояснив зростання інфляції в Україні у травні 2025 року

Причини зростання інфляції

Національний банк України (НБУ) пояснив, що відхилення від прогнозу інфляції у травні сталося через стрімке подорожчання сирих продуктів харчування. Це, в свою чергу, було зумовлено несприятливими погодними умовами навесні та активним експортом продовольства. Як зазначається у коментарі регулятора, інфляція у травні 2025 року досягла 15,9% у річному вимірі.

Факти про інфляцію

Згідно з даними Державної служби статистики, інфляція у травні зросла з випередженням прогнозу НБУ, опублікованого в Інфляційному звіті за квітень. Хоча фундаментальний інфляційний тиск був дещо слабшим, ніж очікувалося, він залишався стійким на фоні жвавого споживчого попиту та високих витрат бізнесу на сировину і оплату праці.

Прогнози НБУ

НБУ очікує, що інфляція в травні досягла цьогорічного максимуму, і надалі спостерігатиметься її сповільнення за широким спектром товарів і послуг. Це, зокрема, має бути зумовлено розширенням пропозиції продовольства на фоні нових урожаїв. Також сповільненню інфляції сприятимуть покращення в енергетиці, зменшення світових цін на нафту та послаблення зовнішнього цінового тиску.

Вплив адміністративно-регульованих цін

Значний статистичний ефект матиме й торішня висока база порівняння адміністративно-регульованих цін, зокрема через підвищення тарифів на електроенергію в червні 2024 року. НБУ прогнозує, що до кінця 2025 року інфляція знизиться до 8,7%, повернувшись до однозначного рівня.

Ситуація на споживчому ринку

На споживчому ринку у травні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,8%. Найбільше подорожчали фрукти — на 17,6%. Ціни на свинину, м’ясо птиці, яловичину, безалкогольні напої, рибу, хліб, сало, овочі, макаронні вироби та цукор також зросли в межах 0,7% до 8,3%.

Висновки

Таким чином, НБУ продовжує стежити за ситуацією на ринку та вживає заходів для стабілізації інфляційних процесів в Україні. Як повідомляє Forbes, сподіваємось на позитивні зміни в найближчому майбутньому.

Нове

Кравченко планує перевірити справи НАБУ та САП

Генеральний прокурор Руслан Кравченко анонсував перевірку розслідувань НАБУ та САП, які тривають понад рік без результатів.

0 хвилин

Річна інфляція в Україні сповільнилася до 14,3% у червні

У червні річна інфляція в Україні знизилася до 14,3%, що є позитивним сигналом для економіки.

1 тиждень, 6 днів

Ціни на промислову продукцію в Україні знизилися на 2,4%

У травні 2025 року ціни виробників промислової продукції в Україні знизилися на 2,4% у порівнянні з попереднім місяцем, що стало першим падінням за два місяці.

4 тижні

НБУ залишив облікову ставку на рівні 15,5%

Національний банк України зберіг облікову ставку на рівні 15,5%, прогнозуючи сповільнення інфляції у червні.

1 місяць, 2 тижні

Промислова інфляція в Україні досягла трирічного рекорду

У березні 2025 року промислова інфляція в Україні зросла до 51,9%, що є найвищим показником з лютого 2022 року. Основні причини – здорожчання електроенергії та газу.

2 місяці, 4 тижні

<