Економіка

Масова реєстрація бізнесу в Україні: факти та ризики

В Україні зафіксовано 1 654 адреси масової реєстрації бізнесу, зокрема у Києві. Які ризики пов'язані з такими реєстраціями?

Масова реєстрація бізнесу в Україні: факти та ризики

Масова реєстрація бізнесу в Україні

За даними Опендатабот, Станом на травень 2025 року в Україні зафіксовано 1 654 адреси масової реєстрації компаній, згідно з даними Єдиного державного реєстру. Загалом 180 тисяч компаній вказали свої юридичні адреси у таких місцях, більшість з яких розташовані у Києві.

Рекордні адреси в Києві

У столиці України зафіксовано рекордсмена: адресу, за якою зареєстровано понад 2,3 тисячі бізнесів. З початку повномасштабної війни в Україні з'явилося 9 318 компаній у місцях масової реєстрації, з яких 2 775 долучилися торік. Проте, за рік кількість таких "реєстрантів" скоротилася майже на чверть.

Географія масової реєстрації

Зараз до адрес масової реєстрації бізнесів можна віднести 1 654 адреси, з яких понад половина розташована в Києві. 180 тисяч компаній загалом зареєстровано на цих адресах, з яких 83% активні. Найбільше таких бізнесів у Києві — 68% або 101 тисяча. Харківщина займає друге місце з 6% компаній, а Дніпропетровщина — третє з 4,5%.

Найпопулярніша адреса

Найбільше компаній (2 367) зареєстровано у Києві за адресою вулиця Мельникова, будинок 12. Ця адреса є за компаніями ще з 2018 року, коли Опендатабот вперше почав досліджувати цю тему. Якщо вважати, що середній розмір офісу для однієї компанії становить 100 кв. м, то для розміщення всіх цих компаній потрібно 237 300 кв. м офісної площі. Це означає, що будинок по Мельникова 12 мав би бути схожим мінімум на 1,5 «Гулівера» в Києві.

Ризики реєстрації на масових адресах

Адвокат Олексій Колток, партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko, зазначає, що реєстрація компанії за адресою масової реєстрації є однією з ознак того, що юридична особа може бути компанією-оболонкою. Це прямо вказується у підзаконних актах у сфері фінансового моніторингу. Адресою масової реєстрації вважається адреса, за якою зареєстровано більше 50 юридичних осіб.

Хоча така реєстрація не є незаконною, вона створює певні ризики. Наприклад, банки та страхові компанії повинні поглиблено перевіряти документи, які спростовують ознаки фіктивності. В іншому випадку, можна отримати відмову в обслуговуванні. Податкова служба також ретельніше перевіряє такі компанії, особливо під час виїзних перевірок. Якщо за адресою реєстрації не виявиться вказаного бізнесу, його податкові накладні можуть бути заблоковані.

Висновки

Таким чином, реєстрація бізнесу на адресах масової реєстрації може негативно вплинути на репутацію компанії та її ділові зв’язки. Важливо враховувати ці ризики при виборі юридичної адреси для бізнесу. Отримуйте аналітику від Опендатабот у Телеграм каналі компаній у місцях масової реєстрації за однією адресою.