Від емігрантки до тенісної ікони
Півстоліття тому Мартіна Навратілова залишила все, що знала, у комуністичній Чехословаччині, щоб почати нове життя в США. Тоді 18-річна учениця була однією з найвідоміших дезертирів Холодної війни, і згодом стала однією з найзначніших тенісисток в історії. Проте, спілкуючись з журналістом BBC Амолом Раджаном, вона висловила побоювання, що сьогодні США "не впустили б її".
"Я не лояльна до [президента США] Дональда Трампа," - зазначила Навратілова, додаючи, що її турбує, що США стали "тоталітарною" державою. Вона підкреслила, що з моменту вступу Трампа на посаду в січні його адміністрація провела масові рейди з імміграції, що викликало протести в різних частинах країни. "Якщо б я зараз була в тій же ситуації [як у 1975 році] і мені потрібно було б жити десь, це не була б Америка, тому що це не демократія на даний момент," - сказала вона.
Політична ситуація в США
Навратілова вважає, що люди не помічають, як ситуація в США поступово погіршується. "США, безумовно, повертаються проти мігрантів," - зазначила вона. "Люди викидаються з країни через Міністерство внутрішньої безпеки, тому що вони не підтримують повністю порядок денний Дональда Трампа… тому що вони не цілують перстень."
Рішення дезертирувати до США в 1975 році було для неї нелегким. Вона описує своє "ідилічне" дитинство в Ревніце, в сучасній Чехії, з люблячою родиною, яку вона залишала. "Я ніколи не знала, коли знову побачу своїх батьків - чи побачу їх взагалі," - згадує вона.
Тенісна кар'єра та громадянство
Навратілова дійсно стала номером один у тенісі - як у жіночому одиночному розряді, так і в парному. Вона є дворазовою громадянкою США та Чехії і досі живе в США зі своєю дружиною, моделлю Юлією Лемиговою. Чи турбує її, що в нинішньому політичному кліматі вона може втратити своє громадянство? "Все зараз під питанням, і в цьому вся суть. Всі ходять по яєчних шкаралупах, не знаючи, що буде далі."
Погляди на участь трансгендерів у спорті
Однак є одна дуже спірна тема, з якою вона раніше висловлювала згоду з президентом Трампом - участь трансгендерних жінок у спорті. Навратілова впевнена, що включення транс жінок у жіночий теніс є "неправильним". Вона не погоджується з нинішніми правилами Всесвітньої тенісної асоціації (WTA), які дозволяють транс жінкам брати участь у жіночих змаганнях за певних умов. "Чоловічі тіла повинні грати в чоловічих видах спорту. Вони все ще можуть змагатися. Немає заборони на трансжінок у спорті. Вони просто повинні змагатися в правильній категорії, яка є чоловічою категорією. Це так просто," - підкреслила вона.
Боротьба з раком
Навратілова також відкрито говорить про свої боротьби з раком протягом останніх 15 років. Вона вперше була діагностована з раком грудей у 2010 році, а через 13 років захворювання повернулося разом з другим, зовсім не пов'язаним раком у горлі. "Лікування було пеклом, але зараз я почуваюся "все добре". "Я щаслива. Лікування було пеклом, але наслідки були чудовими," - сміється вона.
Висновок
Мартіна Навратілова продовжує бути впливовою фігурою не лише у спорті, але й у суспільстві, висловлюючи свої думки про важливі соціальні питання. Її інтерв'ю з Амолом Раджаном буде показано на BBC 2 о 19:00 18 червня, а також на BBC iPlayer.
Згідно з інформацією BBC.