Результати дослідження
У жінок, які регулярно проходять мамографію, смертність від раку грудей нижча на 30 відсотків. Це підтверджують результати масштабного дослідження, опубліковані 9 липня німецьким Федеральним відомством з радіаційного захисту спільно з науковцями Мюнстерського університету.
Державна програма мамографічного скринінгу в Німеччині, яка розпочала свою роботу в 2005 році, охоплює жінок у віці від 50 до 75 років. Вони проходять безкоштовне рентгенівське обстеження раз на два роки. За даними дослідження, рівень смертності від раку грудей серед учасниць програми виявився на 20-30 відсотків нижчим, ніж у тих, хто не брав участі в скринінгу.
Важливість скринінгу
Президентка Федерального відомства з радіаційного захисту Інґе Пауліні підкреслила, що це "консервативна оцінка", і реальний ефект може бути ще вищим. Міністерка охорони здоров'я Німеччини Ніна Варкен назвала результати "радісною новиною для всіх жінок", підкресливши, що участь у програмі має доведену користь.
Рак грудей залишається найчастішою онкологічною причиною смерті жінок у Німеччині. Щорічно в країні хворіють близько 75 тисяч жінок, з яких понад 18 тисяч помирають. Раніше ефективність мамографії не оцінювалася безпосередньо, а дані базувалися на зарубіжних дослідженнях 1970-80-х років.
Оцінка ризиків
Щоб з'ясувати, чи виправдовує програма регулярного мамографічного обстеження свою мету - зниження смертності за мінімальних ризиків, німецький уряд доручив відомствам провести незалежну наукову оцінку. Дослідження довело, що участь у програмі мамографічного скринінгу хоча б один раз у віці 50-69 років знижує ризик смерті від раку грудей на 20-30 відсотків.
Рак частіше виявляється на ранніх стадіях захворювання, що підвищує шанси на успішне лікування. Вплив таких факторів, як куріння і спадковість, на результати виявився незначним. Дослідження підтверджує, що користь від скринінгу набагато більша, ніж ризик розвитку раку від рентгенівського опромінення, отриманого під час обстеження.
Недоліки та рекомендації
За статистикою, приблизно у 7 з 100 000 жінок, які регулярно беруть участь у скринінгу, розвивається злоякісна пухлина, пов'язана з опроміненням. Головний лікар жіночої клініки Marienhospital Bottrop Ганс-Крістіан Кольберґ зазначив, що це "надзвичайно мала ймовірність".
Проте до недоліків скринінгу належить те, що жінки, які регулярно обстежуються, можуть перестати самостійно промацувати груди на предмет пухлин. Мамографічний скринінг дозволяє виявити пухлину на ранній стадії, коли її ще не можна промацати, але метод не ідеальний. Професорка Крістіане Куль з клініки радіології Рейнсько-вестфальської технічної вищої школи зазначила, що приблизно у 10 відсотків жінок тканина грудей настільки щільна, що пухлину на знімках не видно.
Перспективи
У Німеччині щорічно близько 5000 жінок у віці від 45 до 50 років хворіють на рак грудей. Федеральне відомство з радіаційного захисту рекомендує в майбутньому знизити вікові межі для участі в програмі скринінгу. За даними BfS, участь у програмі для жінок старше 45 років принесе більше користі, ніж ризиків, і може знизити смертність від раку грудей у жінок у віці від 45 до 49 років приблизно на 20 відсотків.
Дослідження, проведене німецькими вченими, підкреслює важливість регулярного обстеження для зниження ризику смерті від раку грудей, що може стати важливим кроком у боротьбі з цією хворобою.
За даними DW.