Підтримка мирних ініціатив
За даними DW, Лідери країн Великої сімки (G7) на саміті в канадському Кананаскісі, що проходив з 15 по 17 червня, висловили підтримку зусиллям президента США Дональда Трампа щодо досягнення справедливого і тривалого миру в Україні. Про це йдеться у заяві, оприлюдненій на сайті прем'єр-міністра Канади Марка Карні за підсумками саміту у вівторок, 17 червня.
Зобов'язання України
Лідери G7 визнали, що Україна взяла на себе зобов'язання щодо беззастережного припинення вогню, і погодилися, що росія повинна зробити те саме. Також обговорювалися питання подальшої допомоги Україні з президентом Володимиром Зеленським та генсеком НАТО Марком Рютте. "Лідери G7 рішуче налаштовані розглянути всі варіанти для посилення тиску на росію, включаючи фінансові санкції", - повідомили в офісі Марка Карні.
Напруга на Близькому Сході
Крім того, лідери "сімки" обговорили зростаючу напругу на Близькому Сході після нападу бойовиків палестинського ісламістського угруповання ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року та загострення конфлікту між Ізраїлем та Іраном. Вони наголосили на важливості негайного та постійного припинення вогню, доступу гуманітарної допомоги до Гази та звільнення всіх заручників.
Позиція щодо Ірану
Учасники саміту підтвердили своє право Ізраїлю на самооборону і наголосили, що Іран ніколи не повинен отримати ядерну зброю. Лідери G7 також обговорили важливість "конструктивних та стабільних" відносин з Китаєм, закликавши його утриматися від ринкових викривлень і надвиробництва, що шкодить глобальному ринку.
Занепокоєння щодо КНДР
Лідери країн Великої сімки висловили стурбованість програмами КНДР з розробки ядерної зброї та балістичних ракет. Вони визнали необхідність спільно вирішувати проблему крадіжок криптовалюти Північною Кореєю, які сприяють розвитку програми.
Неоднозначна комунікація
Завершення саміту G7 у Кананаскісі супроводжувалось неоднозначною комунікацією навколо формулювань щодо війни в Україні. 17 червня з офісу прем'єр-міністра Канади повідомили, що спільна заява про Україну не була ухвалена через спротив з боку США. За словами канадського чиновника, адміністрація США не погодилася на включення деяких гострих формулювань щодо росії, вважаючи, що це може зашкодити потенційним переговорам із москвою про завершення війни проти України.
Висновки саміту
Це призвело до незвично заключної пресконференції, на якій журналісти вимагали від Карні пояснень щодо того, що саме завадило ухваленню заяви. Він пояснив, що замість спільної заяви було ухвалено "заяву голови саміту", яка висловлює підтримку зусиллям президента Дональда Трампа досягти справедливого і тривалого миру та фіксує готовність України до безумовного припинення вогню та аналогічний заклик до москви. За словами Карні, всі лідери G7 погодилися з цим формулюванням.
Повернення Зеленського
Згідно з джерелами, президент України Володимир Зеленський скоротив візит до Канади через нічну атаку військ рф на Київ та після рішення президента США також достроково покинути саміт. Він скасував заплановану пресконференцію в Калгарі. Про те, що Зеленський повертається в Україну, повідомило також "Суспільне" з посиланням на джерело.