Лазерні комунікації на службі оборони
У Вільнюському університеті, Литва, розташований стартап Astrolight, який спеціалізується на лазерних комунікаційних системах. Нещодавно компанія залучила €2.8 млн для створення "оптичної магістралі даних", що може стати революційною у зв'язку з очікуваним запуском 70,000 супутників протягом наступних п'яти років. Ця технологія обіцяє стати швидшою, безпечнішою та з більшою пропускною здатністю, ніж традиційні радіочастотні системи.
Військові застосування
Astrolight вже є частиною проекту НАТО Diana, який спрямований на використання цивільних технологій для вирішення оборонних викликів. Лазерні комунікації, розроблені компанією, можуть бути використані для передачі важливої інформації в умовах, коли радіозв'язок заборонений. Як зазначає співзасновник і CEO Astrolight Лаурінас Маціуліс, "система лазерного зв'язку важко перехопити або заглушити". Це особливо актуально в умовах зростаючої агресії з боку росії.
Оборонний бюджет Литви
Хоча оборонний бюджет Литви становить близько £2.5 млрд, що менше, ніж у Великій Британії, відсоток витрат на оборону від ВВП в Литві перевищує 3% і має зрости до 5.5%. Це свідчить про серйозний підхід країни до забезпечення своєї безпеки. За словами експерта з оборонного сектору Invest Lithuania Шарунаса Генюса, "космічні технології швидко стають важливим елементом стратегії оборони Литви".
Інновації в космічних технологіях
Крім Astrolight, інші литовські стартапи, такі як Blackswan Space, також розробляють технології, які можуть бути використані в обороні. Наприклад, система навігації, розроблена Blackswan Space, дозволяє супутникам самостійно програмуватися та переміщатися, що може бути використано для знищення ворожих супутників. Проте, як зазначає комерційний директор Blackswan Space Томас Малінаускас, "урядове фінансування не завжди відповідає рівню інновацій".
Підтримка уряду
Егле Елена Шатайте, керівник Space Hub LT, зазначає, що уряд Литви усвідомлює необхідність інвестицій у безпеку та оборону. Міністр економіки та інновацій Лукс Савіцкас підтверджує, що розглядає питання фінансування розвитку космічних технологій. "Космічні технології є одним з секторів з високою доданою вартістю", - говорить він.
Висновок
Литовські стартапи, такі як Astrolight, демонструють, що країна має великий потенціал у сфері космічних технологій, які можуть мати як цивільні, так і військові застосування. Як зазначає співзасновник Delta Biosciences Домінікас Міласіус, "ми завжди повинні доводити іншим, що ми маємо місце на глобальній арені". Інновації в цій сфері можуть стати важливим кроком у зміцненні обороноздатності Литви, а також у розвитку її економіки.
За даними BBC, литовські стартапи продовжують розвиватися, демонструючи свою здатність адаптуватися до нових викликів у світі.