Ламмі про ситуацію в Газі
Глава Міністерства закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі висловив різку критику на адресу Ізраїлю через його дії в Газі. Він зазначив, що Британія може "зробити більше в найближчі тижні", якщо ізраїльський уряд не змінить свій підхід до ведення війни в цьому регіоні. Ламмі висловив обурення тим, що "міжнародна спільнота не змогла покласти край цій війні" та заявив, що його "сильно обурює" вбивство палестинців у гуманітарних центрах ізраїльськими військами в останні дні.
Військова підтримка Великої Британії
З моменту початку військової кампанії Ізраїлю в Газі після атак 7 жовтня, значна увага громадськості зосередилася на питанні допомоги, яку надає Велика Британія. Багато з озброєнь, які використовуються Ізраїльськими силами оборони (IDF) під час ударів по Газі, були виготовлені або продані західними країнами. Проте інформація про обсяги військової підтримки Великої Британії Ізраїлю часто залишається неясною або засекреченою. Деякі члени парламенту закликали до публічного розслідування щодо обсягу цієї допомоги.
Велика Британія не є одним з основних постачальників зброї для Ізраїлю. Найбільшим постачальником є США, за ними йдуть Німеччина та Італія. З 2015 року Велика Британія схвалила ліцензії на експорт зброї до Ізраїлю на суму понад 500 мільйонів фунтів стерлінгів (676,4 мільйона доларів), з піком у 2018 році, згідно з даними організації "Кампанія проти торгівлі зброєю" (CAAT).
Вплив на F-35
Багато уваги щодо підтримки Великої Британії Ізраїлю зосереджено на частинах, виготовлених у Британії для винищувача F-35. Цей сучасний багатоцільовий літак широко використовувався Ізраїлем для ударів по Газі. Велика Британія постачає від 13 до 15% компонентів, які використовуються в цьому літаку, включаючи катапульти, задню частину фюзеляжу, активні системи перехоплення, лазери для наведення та кабелі для скидання озброєння.
Після приходу до влади Лейбористської партії минулого року було призупинено 30 з 350 ліцензій на експорт зброї, що вплинуло на обладнання, таке як частини для винищувачів, вертольотів і дронів. Проте частини для F-35 не були включені в заборону на експорт. Уряд заявив, що не може завадити Ізраїлю отримувати ці компоненти, оскільки вони надсилаються до виробничих центрів за кордоном у рамках глобальної програми, а не безпосередньо до Ізраїлю.
Військова співпраця та розвідка
Стосовно того, в якій мірі Велика Британія ділиться розвідданими з Ізраїлем з моменту атак 7 жовтня, інформація залишається невизначеною. Уряд має тривалу "оборонну партнерство з Ізраїлем", яке, за словами оборонних чиновників, включає "освіту, спільну підготовку та розвиток можливостей". Королівські ВПС (RAF) виконали сотні розвідувальних польотів над Газою з грудня 2023 року, використовуючи літаки-розвідники Shadow R1, базуючись на базі RAF в Акротірі на Кіпрі.
Ламмі наполягав на тому, що польоти RAF над Газою не призвели до обміну військовою розвідкою з IDF. "Було б абсолютно неправильно, щоб британський уряд допомагав у веденні цієї війни в Газі", - сказав міністр закордонних справ. У 2023 році Велика Британія визнала, що деякі з її "беззбройних" дронів, що кружляють над смугою, допомагали в пошуках ізраїльських заручників, захоплених ХАМАСом під час атак 7 жовтня.
Зміни в політиці після виборів
Підхід Великої Британії до притягнення Ізраїлю до відповідальності за його кампанію в Газі змінився після загальних виборів 2024 року. Новий уряд Лейбористської партії відмовився від опозиції до ордерів на арешт, виданих Міжнародним кримінальним судом (МКС) проти прем'єр-міністра Бенджаміна Нетаньяху та колишнього міністра оборони Йоава Галланта. З тих пір уряд став більш голосно критикувати ізраїльських лідерів і приєднався до 27 інших країн у засудженні "негуманного вбивства цивільних осіб", які шукали їжу та воду в Газі. Проте, незважаючи на санкції проти двох ізраїльських міністрів за "підбурювання до насильства" на окупованих територіях, уряд ще не наклав жодних санкцій на Ізраїль безпосередньо за його дії в Газі, які, за даними міністерства охорони здоров'я, підконтрольного ХАМАСу, забрали життя щонайменше 59,029 людей.
Висновок
Ситуація в Газі залишається напруженою, і дії Великої Британії викликають багато запитань. Ламмі та інші представники уряду підкреслюють необхідність змін у підході до Ізраїлю, але реальні дії поки що залишаються під питанням. Як повідомляє BBC, міжнародна спільнота продовжує спостерігати за розвитком подій у регіоні.