Кризова ситуація з боргами
Кризова ситуація з боргами, що охоплює найбідніші економіки світу, досягає нових висот. Обслуговування боргів поглинає все більшу частку доходів, що негативно впливає на витрати на розвиток. Про це попередив Програму розвитку ООН (ПРООН) у вівторок.
Необхідність нової угоди про полегшення боргів
У новій політичній доповіді ПРООН зазначається, що новий багатосторонній договір про полегшення боргів, який включає всіх кредиторів, "потребує серйозної уваги". Згідно з даними ПРООН, відсоткові платежі за боргами перевищили 10% державних доходів у 56 країнах, що розвиваються. Це майже вдвічі більше, ніж десять років тому.
Ризики дефолту
Серед цих країн 17 витрачають більше 20% своїх доходів на виплату відсотків, що перевищує поріг, який тісно пов'язаний з ризиком дефолту. Зростаючі боргові зобов'язання перевищили рівні, які не спостерігалися більше ніж два десятиліття. Як зазначив адміністратор ПРООН Акім Штайнер, "торгівля між боргами та розвитком загрожує втраченим десятиліттям прогресу в розвитку для багатьох з найбідніших країн світу".
Величезні зовнішні борги
Зовнішній борг 31 найбіднішої країни, що перебуває під високим ризиком боргової кризи, перевищує 200 мільярдів доларів, що становить менше третини розподілу спеціальних прав запозичення МВФ 2021 року, який в основному пішов багатим країнам. У рамках цього розподілу багаті країни погодилися перенаправити частину своїх невикористаних спеціальних прав запозичення назад до МВФ, щоб Фонд міг позичати їх країнам з низьким доходом за ставками нижчими за ринкові.
Потенційні вигоди від нової угоди
ПРООН підрахувала, що нова угода про полегшення боргів, якщо її приблизно змоделювати на основі середнього зниження боргового навантаження на 60%, досягнутого в рамках ініціативи для найбільш боргових бідних країн, могла б заощадити цим 31 країнам майже 80 мільярдів доларів. Ця сума зросте до 100 мільярдів доларів, якщо термін погашення буде продовжено ще на сім років.
Ця ситуація вимагає термінових дій з боку міжнародної спільноти, щоб уникнути подальшого погіршення економічного становища найбідніших країн світу, які вже страждають від наслідків глобальних криз.