Економіка

Концесія порту Чорноморськ: Україна презентувала інвестиційний проект

Україна представила проект концесії порту Чорноморськ на інвестиційній конференції у Варшаві, що відкриває нові можливості для інвесторів.

Концесія порту Чорноморськ: Україна презентувала інвестиційний проект

Делегація України на інвестиційній конференції у Варшаві представила проєкт концесії порту Чорноморськ – одного з найбільш стратегічних морських хабів країни, повідомило Міністерство розвитку громад та територій 25 квітня.

Ключові факти про проєкт

Українська сторона презентувала ключові аспекти концесійного проєкту в Чорноморську, зокрема потенціал термінала, конкретні умови конкурсу та заходи з боку уряду і партнерів для забезпечення прозорості та інвестиційної привабливості. Йдеться про довгострокову концесію на 40 років, що охоплює два термінали: контейнерний та універсальний, з потенціалом до 760 000 TEU та понад 5 млн тонн вантажу щорічно.

За словами заступника міністра розвитку громад та територій Андрія Кашуби, мережа морських портів України відіграє вирішальну роль у національній економіці. Тож концесія контейнерного термінала в порту Чорноморськ — не просто інфраструктурний проєкт, а можливість для інвесторів стати частиною нової логістичної системи Чорного моря.

Вплив на економіку

Очікується, що реалізація концесійного проєкту в порту Чорноморськ зміцнить позицію України в глобальній логістиці та сприятиме економічній інтеграції з Європою. Проєкт доповнює новостворений Український коридор, що дає змогу диверсифікувати вантажні маршрути, підвищити надійність торгівлі та покращити митну ефективність.

Проєкт був підготовлений за участі Міжнародної фінансової корпорації (IFC) та Європейського банку реконструкції та розвитку (EBRD) і вже має готову тендерну документацію, з чіткими умовами участі, структурою ризиків та гарантіями підтримки з боку держави.

Тендер та подальші кроки

Тендер серед зацікавлених в концесії відбудеться в другому кварталі 2025 року, підписання контракту з переможцем очікується в четвертому кварталі цього року, повідомила пресслужба Мінрозвитку, пише «Інтерфакс-Україна».

Історичний контекст

Процес підготовки до реалізації концесійних проєктів у порту «Чорноморськ» розпочався ще до повномасштабного вторгнення росії. Тендери планували оголосити в 2022 році, але цього не сталося. Мінрозвитку поновило процеси в 2023 році. В лютому 2025 року було оголошено про підготовку двох концесійних проєктів в цьому порту і плани оголосити конкурс до кінця 2025 року. Нещодавно Україна відновила поромне сполучення з Грузією, вперше з початку повномасштабного вторгнення виконавши два рейси з порту Чорноморськ до грузинського порту Батумі.

Згідно з інформацією Forbes, цей проект має потенціал стати важливим кроком у розвитку інфраструктури та економіки України.

Нове

Зеленський пропонує законопроєкт для захисту НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський анонсував законопроєкт для гарантування незалежності антикорупційних інституцій України.

51 хвилина

Ремонт 16 причалів у Чорноморську: нові можливості для порту

У Чорноморську розпочали підготовку до ремонту 16 причалів, що покращить інфраструктуру порту. Витратять понад 50 мільйонів гривень.

2 тижні, 4 дні

Експорт через український морський коридор зменшився на 45%

Експорт українським морським коридором у квітні 2025 року зменшився на 45% до 5,3 млн тонн. Причини включають війну та спад у металургії.

2 місяці

Швидше митне оформлення суден в українських портах

Державна митна служба та АМПУ підписали угоду, що скоротить час митного оформлення суден до шести годин.

2 місяці, 1 тиждень

Український морський коридор: 120 млн т вантажів до 53 країн

З початку роботи українського морського коридору порти «Великої Одеси» обробили 120 млн т вантажів, з яких 76 млн т – аграрна продукція.

2 місяці, 1 тиждень

<