Заклик до Китаю
За даними DW, На спільному саміті Європейського Союзу та Китаю, що відбувся 24 липня, голова Ради ЄС Антоніу Кошта закликав китайську владу використати свій вплив на росію, щоб допомогти покласти край війні в Україні. Як повідомляє агентство AFP, Кошта звернувся до лідера Китаю Сі Цзіньпіна, підкресливши, що Китай, як постійний член Ради Безпеки ООН, має зобов'язання домогтися дотримання Статуту ООН та припинення агресивної війни проти України.
Позиція ЄС
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також висловилася на саміті, закликавши до переоцінки відносин між ЄС і Китаєм. Вона зазначила, що з поглибленням співпраці між сторонами зростають і дисбаланси, зокрема, дефіцит торгового балансу ЄС, який у 2024 році досяг рекордних 305,8 мільярда євро. Фон дер Ляєн підкреслила, що переоцінка двосторонніх відносин є вкрай важливою.
Відповідь Китаю
Сі Цзіньпін, у свою чергу, закликав до ухвалення "правильних стратегічних рішень". Як зазначає Reuters, його заява була сприйнята як завуальована критика дедалі критичнішої позиції ЄС щодо Китаю. Сі наголосив на важливості зміцнення контактів між Китаєм і ЄС, підкресливши, що в умовах складної міжнародної обстановки обидві сторони можуть знайти "спільні точки дотику".
Очікування від саміту
Очікування від саміту в Пекіні, приуроченого до 50-річчя встановлення дипломатичних відносин між ЄС і Китаєм, були невисокими. Тривалість заходу, на прохання китайської сторони, була скорочена до одного дня. На саміті обговорювалися важливі питання, такі як війна росії проти України, мита ЄС на китайські електромобілі та обмеження Китаю на експорт рідкоземельних металів.
Цей саміт став важливим етапом у відносинах між ЄС і Китаєм, оскільки обидві сторони намагаються знайти шляхи для співпраці в умовах глобальних викликів.