Суспільство

Кенія: заклики до розслідування вбивств протестувальників

Права людини в Кенії під загрозою: нові заклики до розслідування вбивств протестувальників під час демонстрацій проти підвищення податків.

Кенія: заклики до розслідування вбивств протестувальників

Заклики до розслідування вбивств протестувальників

За даними BBC, Відомі організації з захисту прав людини знову закликали до розслідування вбивств протестувальників, які сталися в Кенії під час демонстрацій проти підвищення податків у червні минулого року. Це сталося після розслідування BBC Africa Eye, яке виявило, що члени сил безпеки застрелили трьох протестувальників біля парламенту Кенії, викликавши обурення громадськості та вимоги справедливості.

Реакція уряду Кенії

Представник уряду Кенії Ісаак Мваура заявив, що "кожне життя важливе", і що поліція проводить розслідування. Він також розкритикував документальний фільм BBC за однобічність, зазначивши, що "ті, хто зняв документальний фільм, повинні були отримати думку уряду, щоб бути справедливими та збалансованими". Мваура визнав, що протестувальники мали законні побоювання щодо фінансового законопроекту, але підкреслив, що "не можна мати країну, яка керується анархією та хаосом".

Обговорення в парламенті

Документальний фільм BBC обговорювався в парламенті Кенії, де депутат Джон Кіаріє звинуватив BBC у "просуванні іноземної агенди", тоді як інша депутатка Міллі Одіамбо закликала уряд і парламент вирішити наслідки протестів "стримано", без обмеження свободи медіа. "Документальний фільм BBC викликав більше гніву серед молоді... Ви не можете зупинити медіа", - сказала Одіамбо.

Висновки розслідування

Документальний фільм "Кровавий парламент" від BBC Africa Eye показав, як сили безпеки жорстоко реагували на молодих протестувальників, які намагалися прорватися до парламенту 25 червня 2024 року, в день голосування законодавців за підвищення податків. За даними Amnesty International, в результаті репресій з боку сил безпеки загинуло щонайменше 65 людей, 89 зникли безвісти, а тисячі були заарештовані. Кенійський уряд оцінив кількість загиблих у 42.

Реакція BBC

У понеділок BBC повідомила, що скасувала приватний показ документального фільму в столиці Кенії, Найробі, "через тиск з боку влади". "Ми дуже розчаровані, що не змогли поділитися документальним фільмом і панельною дискусією, як планувалося", - зазначив представник BBC. Водночас, документальний фільм доступний на YouTube-каналі BBC Africa.

Заклики до дій

Amnesty International закликала поліцію та армію "публічно заявити про дії, які вживаються у зв'язку з висновками розслідування BBC". Організація також закликала кенійців підписати петицію, що вимагає публічного розслідування вбивств під час протестів, відомих як #OccupyParliament. KHRC заявила, що документальний фільм BBC показав, як "організовані злочинці в поліцейській та військовій формі" були залучені до вбивства невинних кенійців, і що "відповідальність лежить на президенті Вільямі Руті, який повинен бути притягнутий до відповідальності за ці смерті".

Громадська реакція

Кенійці висловили своє обурення в інтернеті, закликаючи уряд притягнути до відповідальності силовиків за вбивства та травми мирних протестувальників. Рута раніше захищав поліцію від звинувачень у жорстокості та нещодавно попереджав кенійців про коментарі щодо військових справ. Поліція також неодноразово заперечувала свою причетність до викрадень і вбивств. На даний момент жоден з офіцерів не був звинувачений.

Оновлення від IPOA

У понеділок, після виходу документального фільму BBC Africa Eye, IPOA надала оновлення щодо розслідувань. Влада повідомила, що наразі з 60 випадків смертей, що розслідуються, 41 пов'язані з вогнепальними пораненнями. IPOA завершила 22 розслідування, активно працює над 36, а дві справи наразі перебувають у судах. В організації зафіксували 233 випадки травм під час демонстрацій. Основна опозиційна коаліція заявила, що "виконання мирних протестувальників було заздалегідь спланованим і санкціонованим на найвищих рівнях".

Заключні думки

Мваура зазначив, що документальний фільм ризикує "підбурювати кенійців до насильства", тоді як один з депутатів закликав заборонити BBC в Кенії. Проте сенатор Едвін Сифуна захистив документальний фільм, заявивши, що в ньому немає "фабрикацій". "Ми повинні заохочувати ці історії, щоб їх розповідали з усіх боків заради правди та справедливості. Ті, хто незадоволений цим, борються зі своїми власними сумліннями, і ми не можемо їм у цьому допомогти", - написав Сифуна в соціальних мережах.

Для отримання додаткових новин з африканського континенту відвідайте BBCAfrica.com. Слідкуйте за нами в Twitter @BBCAfrica, на Facebook у BBC Africa або в Instagram на bbcafrica.