Ізраїльська оцінка ситуації
Згідно з інформацією, наданою високопосадовцем з Ізраїлю, країна вважає, що Іран може потенційно відновити збагачений уран, похований під одним із трьох об'єктів, які були атаковані американськими силами минулого місяця. Цей коментар був зроблений під час брифінгу для американських журналістів, де посадовець зазначив, що досягти збагаченого урану в Ісфахані буде вкрай важко, і будь-яка спроба може спровокувати нові удари з боку Ізраїлю.
Операція «Північний молот»
Нагадаємо, що 22 червня 2025 року США провели операцію під кодовою назвою «Північний молот», в рамках якої були атаковані три ядерні об'єкти в Ірані, включаючи Ісфахан. Президент США Дональд Трамп неодноразово стверджував, що ці удари "повністю знищили" ядерні об'єкти Ірану, хоча деякі американські розвідувальні агенції висловлюють більш обережну думку.
Реакція Ірану
Іран заперечує наміри розвивати ядерну зброю, стверджуючи, що збагачення урану здійснюється виключно для мирних цілей. Високопосадовець з Ізраїлю, який побажав залишитися неназваним, зазначив, що розвідка вказує на те, що більшість збагаченого урану Ірану поховано в Ісфахані, який зазнав ударів крилатими ракетами, запущеними з підводних човнів.
Оцінка наслідків
Посадовець не висловив занепокоєння щодо цієї оцінки, зазначивши, що будь-яка спроба Ірану відновити матеріал, ймовірно, буде виявлена. За його словами, Ізраїль вважає, що ядерна програма Ірану була відкинута на два роки. Трамп і члени його адміністрації наполегливо стверджують, що іранські ядерні об'єкти були повністю знищені. "Як неодноразово говорив президент Трамп, операція "Північний молот" повністю знищила ядерні об'єкти Ірану," - заявила прес-секретарка Білого дому Анна Келлі.
Різні оцінки
Однак, згідно з витоками попереднього звіту Розвідувального управління Міністерства оборони США, всі три об'єкти - у Фордоу, Натанзі та Ісфахані - зазнали значних пошкоджень, але не були повністю знищені. Директор ЦРУ Джон Раткліфф повідомив законодавцям США, що знищення єдиного іранського об'єкта для виробництва металевого урану фактично позбавило Іран можливості створити ядерну зброю.
Міжнародна реакція
Голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що хоча три цільові іранські об'єкти були "значно знищені", частини з них "все ще стоять". "Чесно кажучи, не можна стверджувати, що все зникло, і нічого там немає," - сказав Гроссі. У своєму інтерв'ю консервативному коментатору Такеру Карлсону, президент Ірану Махмуд Пезешкіан зазначив, що об'єкти "сильно пошкоджені" і доступ до них наразі неможливий. "Отже, ми не маємо жодного доступу до них," - додав він, підкреслюючи, що повна оцінка ситуації наразі неможлива.
Ця ситуація продовжує викликати занепокоєння на міжнародній арені, оскільки країни намагаються знайти шляхи для зменшення напруженості в регіоні.
Згідно з інформацією BBC.