Італія та Ватикан: можливість мирних переговорів
За даними BBC, Італія висловила підтримку пропозиції президента Дональда Трампа про можливість медіації Ватикану у переговорах щодо припинення вогню в Україні. Офіс прем'єр-міністра Джорджії Мелоні заявив, що Італія готова "сприяти контактам і працювати над миром" в Україні та "позитивно оцінює" готовність Папи провести переговори у Ватикані.
Проте, на даний момент немає чітких домовленостей щодо подальших обговорень. Минулої п'ятниці відбулася зустріч між російськими та українськими чиновниками в Стамбулі, яка не принесла прогресу, а лише додаткові вимоги з боку москви. Папа Лев XIV заявив минулого тижня, що Ватикан "завжди готовий" зібрати ворогів разом і "зробить все можливе" для досягнення миру.
Ватикан як потенційний посередник
Однак Святіший Престол зазначає, що ідея проведення або навіть медіації переговорів, яку запропонував Трамп, наразі є більше надією, ніж конкретним планом. Якщо пряме залучення продовжиться, Україна, здається, відкрита до ідеї Ватикану як господаря. Володимир Зеленський у вівторок написав у X, що обговорював з Джорджією Мелоні "можливі платформи для переговорів з росіянами". Прем'єр-міністр Італії, за його словами, "як завжди, має цікаві ідеї", хоча вона також згадала про Туреччину та Швейцарію як альтернативні місця.
Кремль, ймовірно, віддасть перевагу залишитися в Туреччині. Він говорить про процес, званий "Стамбул Плюс", стилізуючи будь-які переговори як продовження угоди, спочатку обговореної в Туреччині незабаром після повномасштабного вторгнення. Ці умови, які включали різке скорочення військових сил України, зараз представляли б капітуляцію для Києва. Але росія додала більше: частина "плюс" означає визнання її анексії чотирьох частково окупованих регіонів України, а також Криму.
Перспективи мирних переговорів
Фактичне місце проведення переговорів мало значення для Кремля: все, що йому потрібно, - це обговорення на умовах володимира путіна. Перспектива значного прогресу, відверто кажучи, виглядає мізерною. Але чи може Ватикан надати додаткову моральну авторитетність у пошуках компромісу? Католицька церква має історію допомоги у медіації конфліктів і вже брала участь у переговорах щодо звільнення полонених та повернення українських дітей, викрадених росією.
Проте її реальний внесок у цю справу не зовсім зрозумілий, оскільки інші вже виконували таку ж роль. З іншого боку, Ватикан, особливо з новим Папою, може ввести інший тон у процес. Його стриманий стиль не може бути далі від капіталізованих постів у соціальних мережах Дональда Трампа та його жорстокої публічної сутички з Зеленським в Овальному кабінеті.
Ватикан і його дипломатія
Ватикан пишається своєю дипломатією: саме тому, коли інші розірвали зв'язки з москвою після початку бомбардувань України, Католицька церква надіслала кардинала-емісара для переговорів з Кремлем. Це не принесло жодного результату. Папа Франциск, як і Дональд Трамп, завжди уникав відкритого визначення росії як агресора. Джерела Ватикану стверджують, що це було зроблено, щоб зберегти двері для діалогу відкритими, навіть коли це здавалося безнадійним.
Однак Франциск розлютив українців, коли запропонував, що росію "провокував" НАТО до вторгнення. Він також погодився, що, можливо, було б доцільно, щоб Київ "підняв білий прапор" і здався. Для Києва Папа Лев може бути більш прийнятним потенційним миротворцем. Він вже засуджував вторгнення росії як імперіалістичну війну та засуджував злочини проти людяності, які вчиняють війська путіна.
Це навряд чи зупинить Кремль, якщо Ватикан коли-небудь проведе переговори. "путін може пояснити свою позицію Папі, він вважає, що це справедливо. У його розумінні, це Україна не серйозно ставиться до мирних переговорів", - стверджує Тетяна Станова, з Центру Карнегі росія-Євразія. "Я не вірю жодної секунди, що Папа може вплинути на розуміння путіна будь-яким чином."
На даний момент росія не відчуває значного тиску, щоб поступитися: всі розмови Трампа про покарання путіна за його непоступливість перетворилися на розмови про торгівлю з росією. Пропонуючи стимули, а не погрожуючи санкціями. Істина в тому, що москва хотіла б набагато більше. "Вони хочуть, щоб Зеленський пішов, і щоб США та ЄС зупинили військову допомогу, але в цьому питанні США стоять на боці України - з російської точки зору", - говорить Тетяна Станова. Тож росія готова грати в довгу гру, яка не передбачає компромісу. "Якщо Папа міг би допомогти тиснути на Україну, путін не мав би проблем з його участю", - додає вона. Це, здається, є справжньою проблемою тут. Вона йде набагато глибше, ніж те, чи дві сторони їдять мезе чи антипасті між гіпотетичними раундами нових переговорів.