Іспанія висловила протест проти нових цілей НАТО
Іспанія виступатиме проти планів НАТО підвищити цільові видатки на оборону до п'яти відсотків ВВП. Про це йдеться у листі прем'єр-міністра країни Педро Санчеса до генерального секретаря Альянсу Марко Рютте, повідомляють агентства AFP та Bloomberg.
У листі, який став відомий журналістам, Санчес зазначив, що Іспанія не може взяти на себе зобов'язання щодо конкретного цільового показника видатків на саміті НАТО, що відбудеться у Гаазі 24-25 червня. "Для Іспанії зобов'язання щодо цільового показника у п'ять відсотків було б не лише необґрунтованим, але й контрпродуктивним", - підкреслив він.
Різні підходи до оборонних витрат
Санчес вказав, що кожен член НАТО повинен інвестувати різні суми для досягнення своїх цілей у військовій сфері. За оцінками військових експертів, для Іспанії достатньо видатків у розмірі 2,1 відсотка ВВП. Прем'єр-міністр підкреслив, що Іспанія не прагне обмежувати амбіції інших союзників по НАТО, але виступає за "більш гнучку формулу".
Він пропонує визнати різні шляхи досягнення цілей у військовій сфері для кожного з союзників по НАТО, зробивши цільовий рівень видатків у п'ять відсотків необов'язковим або виключивши Іспанію з цієї домовленості.
Зобов'язання Іспанії щодо оборонних витрат
У квітні Санчес оголосив, що Іспанія збільшить свої видатки на оборону з 1,4 відсотка до двох відсотків ВВП до кінця року, але попередив, що не готовий йти далі. Це рішення було ухвалене на фоні зростаючих загроз у світі та необхідності зміцнення обороноздатності країни.
На саміті НАТО, що відбудеться наступного тижня, союзники мають погодитися витрачати 3,5 відсотки ВВП на оборону та ще 1,5 відсотки - на суміжні з обороною витрати, такі як кібербезпека.
Участь України на саміті
Раніше ЗМІ повідомляли, що президент України Володимир Зеленський планує особисто приїхати на саміт у Нідерланди. Водночас захід буде суттєво скорочений заради американського президента Дональда Трампа, який також братиме участь у переговорах.
Таким чином, позиція Іспанії щодо оборонних витрат може суттєво вплинути на обговорення та ухвалення рішень на майбутньому саміті НАТО, що підкреслює важливість гнучкості у військовій політиці Альянсу.
Згідно з інформацією DW, це питання викликало жваві дискусії серед країн-членів НАТО, які прагнуть знайти баланс між оборонними витратами та економічними реаліями своїх держав.