Суспільство

Ірина Криніна: росіянка, яка приїхала в Україну за коханим

Ірина Криніна залишила життя в росії, щоб приїхати в Україну до свого цивільного чоловіка, який потрапив у полон.

Ірина Криніна: росіянка, яка приїхала в Україну за коханим

Історія Ірини Криніної

У вересні 2023 року росіянка Ірина Криніна залишила своє цілком облаштоване життя у Красноярську: квартиру, автомобіль, роботу бухгалтеркою. Жінка спакувала валізи, зібрала в дорогу двох доньок семи та десяти років і вирушила в Україну до свого цивільного чоловіка Євгена Ковткова, який воював на боці росії і потрапив в український полон. Євген не був біологічним батьком дітей Ірини.

Поїздка Криніної в Україну нагадувала ретельно сплановану спецоперацію. Жінка придбала путівку на відпочинок в Туреччину, але звідти полетіла в Молдову, а потім у супроводі українського блогера Дмитра Карпенка, відомого завдяки інтерв'ю з російськими полоненими, поїхала до Києва. Організувати маршрут і придбати квитки допоміг проєкт "Хочу жить" Головного управління розвідки України (ГУР).

Мотиви приїзду

Ірина стала першою, нехай і цивільною дружиною російського військовополоненого, яка приїхала в Україну після повномасштабного вторгнення рф. Вона зізнається, що до 2022 року мало знала про Україну загалом, але не підтримувала анексію Криму. Лише коли влітку 2023 року її цивільного чоловіка після служби в тилу відправили на реальні бойові дії під Кліщіївкою на Донеччині, Ірина почала цікавитися війною: "Я почала все дивитися, читати. І коли я зрозуміла, що насправді відбувається, я вирішила для себе, що не хочу більше залишатися в росії", - говорить Криніна.

У червні 2023 року Євген потрапив у полон. В інтерв'ю "Голосу Америки" в 2024 році Криніна пояснювала, що вирішила їхати в Україну після того, як не змогла достукатися до російських чиновників і усвідомила, що не дочекається обміну коханого. російське видання "Холод", що входить до переліку іноагентів, наводить наступну аргументацію Ірини: "Я не могла просто сидіти і чекати, щодня думала, що треба боротися і добиватися звільнення Жені".

Зміни в стосунках

Після прибуття в Україну на Ірину чекала несподіванка: Євген не зрадів візиту коханої. На відео їхньої першої зустрічі, опублікованому на Youtube-каналі блогера Володимира Золкіна, чоловік, уперше за кілька місяців побачивши цивільну дружину, пошепки запитує: "Іро, навіщо?!". Він намагається стримувати емоції, але виглядає напруженим і розгубленим. Для Ірини приїзд до чоловіка виявився дорогою в один кінець - повертатися в рф було небезпечно.

Тоді як жінка вирішила залишитися в Україні, Євген заявив, що чекатиме обміну й хоче повернутися в росію. Через майже два роки після прибуття в Україну в інтерв'ю DW Криніна розповідає, що більше не перебуває в стосунках з Ковтковим. "Коли я приїхала на нашу першу зустріч, я зовсім не впізнала Женю. Він дуже змінився, став іншим - якимось холодним, відстороненим, наляканим. Війна й полон дуже сильно змінюють людей", - каже Криніна.

Новий етап життя

Ковтков досі залишається в полоні. Після приїзду в Україну Ірина пройшла публічну й непублічну перевірки на поліграфі, які засвідчили, що вона не є агенткою спецслужб рф. Після цього росіянка почала співпрацювати з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими і заснувала проєкт під назвою "Наш вихід", за допомогою якого родичі російських військовополонених можуть вийти з ними на зв'язок.

У рамках проєкту Криніна відвідує полонених росіян у таборах, де їх утримують, записує з ними інтерв'ю, передає посилки від родичів або ж дає змогу поспілкуватися за допомогою відеозв'язку. "Це таке об’єднання родичів, які роблять усе можливе, щоб повернути російських солдатів додому, на батьківщину, в родини", - пояснює Ірина мету "Нашого виходу".

Висновки

З публічних особистостей до проєкту долучена також російська журналістка Вікторія Івлєва, яка з 2014 року підтримувала Україну, а з березня 2022 переїхала до Києва. За допомогою відеоінтерв'ю з полоненими їхні родичі можуть довести факт їхнього перебування у полоні, каже Криніна. Вона сподівається повернутися в росію, але за умови, що рф "стане вільною". Ірина вірить, що обміни мають тривати, адже "кожен повернений росіянин - це і повернений українець".

Криніна також зазначає, що "росія принесла дуже багато горя і біди українському народу" і вважає, що відносини між росіянами та українцями ніколи не будуть такими, як раніше. "Я навіть не знаю, чи зможуть українці пробачити те, що накоїли росіяни", - підсумовує вона.

За даними DW, історія Ірини Криніної є яскравим прикладом того, як особисті обставини можуть змінити погляди на війну та політику.

Нове

Верховна Рада ухвалила закон, що послаблює НАБУ і САП

Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, який підпорядковує НАБУ і САП Генпрокурору, викликавши критику експертів та міжнародних партнерів.

0 хвилин

Ірина Криніна: Як росіянка допомагає полоненим в Україні

Громадянка росії Ірина Криніна активно допомагає родичам російських полонених в Україні, співпрацюючи з Координаційним штабом.

4 дні, 17 годин

Обміни полоненими: свідчення українських морпіхів з полону

У червні 2025 року відбулися нові обміни військовополоненими між росією та Україною. Два морпіхи розповіли про жахи полону та плани на майбутнє.

1 місяць

Втікачі з Криму: історія Сергія та Тетяни Воронкових

Сергій та Тетяна Воронкови втекли з росії до України, ставши інформаторами для української армії під час війни.

1 місяць, 3 тижні

Обмін полоненими: 277 українських воїнів повернулися додому

19 квітня Україна та росія провели обмін військовополоненими, в результаті якого додому повернулися 277 українських воїнів.

3 місяці

<