Грузинська делегація відкликана з ПАРЄ
10 квітня 2025 року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію, в якій зазначено, що Грузія не виконала рекомендації щодо поліпшення політичної ситуації в країні. У разі, якщо Грузія вирішить знову направити свою делегацію до Страсбурга, її повноваження не будуть підтверджені.
У документі підкреслюється, що відсутність прогресу в розгляді рекомендацій ПАРЄ та відступ від демократії в Грузії негативно впливають на можливість ратифікації повноважень нової делегації. Наразі грузинська делегація формально не бере участі у роботі ПАРЄ через конфлікт, що виник внаслідок оскарження її повноважень на січневій сесії.
Вимоги ПАРЄ
ПАРЄ вказала на необхідність виконання "домашнього завдання" для відновлення прав грузинської делегації. Серед вимог: - проведення повторних парламентських виборів, - відновлення процесу євроінтеграції, - скасування закону про "іноагентів", - звільнення всіх політв'язнів.
Голова грузинського парламенту Шалва Папуашвілі підтвердив, що Тбілісі офіційно відкликав свою делегацію з ПАРЄ, зазначивши, що це рішення було повідомлено керівництву асамблеї.
Реакція міжнародної спільноти
У ПАРЄ висловили жаль з приводу рішення грузинської делегації припинити свою роботу, підкресливши, що участь у роботі асамблеї є обов'язком, а не вибором. Також зазначено, що за три місяці, що минули з моменту ухвалення резолюції, не відбулося очікуваних змін, і ситуація в країні продовжує погіршуватися.
Негативно оцінюються нещодавні поправки до Виборчого кодексу Грузії, які підривають принцип рівного виборчого права. ПАРЄ також стурбована арештами журналістів та лідерів громадянського суспільства, а також порушеннями прав на зібрання і висловлення думки.
Заклик до діалогу
Депутати ПАРЄ закликали грузинську владу виконати рекомендації, щоб подолати кризу в країні та відновити співпрацю з Радою Європи. Німецький депутат Франк Швабе зазначив, що Грузія повинна дотримуватися цінностей та принципів організації, а не підривати їх. Норвезька депутатка Інгрід Шу висловила сподівання на повернення Грузії до діалогу з РЄ та ПАРЄ, щоб вирішити питання виконання зобов'язань, взятих під час вступу до організації.
Таким чином, ситуація в Грузії залишається напруженою, і подальші кроки влади можуть суттєво вплинути на її міжнародні відносини та внутрішню політику.
За даними DW.