Фон дер Ляєн вимагає пояснень від Зеленського
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн вимагає пояснень від президента України Володимира Зеленського щодо закону, який обмежує повноваження і незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Як повідомляє AFP, фон дер Ляєн висловила серйозну стурбованість щодо наслідків поправок і попросила український уряд надати пояснення.
Важливість верховенства права
Речник Єврокомісії Гійом Мерсьє зазначив, що повага до верховенства права та боротьба з корупцією є ключовими елементами Європейського Союзу. "Від України, як країни-кандидата, очікують повного дотримання цих стандартів. Компромісу бути не може", - наголосив він.
Реакція європейських лідерів
Віцепрезидент Єврокомісії, єврокомісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс підкреслив, що НАБУ і САП мають вирішальне значення для порядку денного реформ України. "Ці органи повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості", - зазначив він у коментарі Financial Times.
Фінансова допомога та євроінтеграція
Домбровскіс також додав, що нинішня фінансова допомога Україні залежить від прозорості, судових реформ та демократичних урядів. "Те саме стосується шляху України до вступу до ЄС, який вимагатиме потужного потенціалу для боротьби з корупцією", - сказав він.
Переговори з європейськими лідерами
За даними Financial Times, цього тижня президент Франції Еммануель Макрон та президент Європейської ради Антоніу Кошта розмовляли з Володимиром Зеленським, закликавши його переглянути законодавчі зміни щодо незалежності антикорупційних органів.
Реакція української влади
Джерела FT стверджують, що пізно ввечері 22 липня віцепрем'єр з питань європейської інтеграції Тарас Качка та інші українські високопосадовці почали телефонувати та надсилати текстові повідомлення західним дипломатам, намагаючись виправдати позицію Києва та розвіяти їхні побоювання щодо концентрації влади президентом.
Скандальний закон
Незважаючи на протести, що відбулися у низці міст України, президент Володимир Зеленський підписав закон, що передбачає обмеження повноважень НАБУ та САП. У НАБУ зазначили, що "керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури".
Обшуки та затримання
Неочікуваному ухваленню Верховною Радою і підписанню цього закону передували численні обшуки Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань і Офісу генерального прокурора в НАБУ і САП. Вони завершилися низкою підозр і затримань працівників антикорупційних органів, одному з яких закидають державну зраду.
Нейтралізація російського впливу
Українська влада стверджує, що останні події довкола НАБУ спрямовані на "нейтралізацію російського впливу" на Бюро. У НАБУ запевнили, що розслідування щодо їхнього співробітника не є приводом до знищення антикорупційної інфраструктури в країні.
Ці події викликають серйозні занепокоєння серед міжнародних партнерів України, які спостерігають за розвитком ситуації в країні, що прагне інтеграції в Європейський Союз.
Як повідомляє DW, ситуація навколо антикорупційних органів залишається напруженою, і подальші дії української влади можуть суттєво вплинути на її міжнародні відносини.