Економіка

Ferrexpo попереджає про масові скорочення працівників

Гірничорудна компанія Ferrexpo може скоротити працівників через зупинку відшкодування ПДВ, що вже призвело до зниження виробництва.

Ferrexpo попереджає про масові скорочення працівників

Ferrexpo оголосила про можливі скорочення

Гірничорудна компанія Ferrexpo, яка управляє трьома гірничо-збагачувальними комбінатами у Полтавській області, повідомила про можливе скорочення працівників через припинення відшкодування експортного ПДВ. Про це йдеться у повідомленні компанії від 27 березня.

Вплив на виробництво

Згідно з інформацією Forbes, українські податкові органи повідомили про невідшкодування ПДВ у березні, що вже спричинило значні економічні наслідки. Через брак коштів Ferrexpo була змушена скоротити виробництво до 25% від планової потужності, що означає недовипуск близько 4 млн тонн продукції у 2025 році.

Це, в свою чергу, вплине на «Укрзалізницю», морські порти та загальний рівень валютної виручки України. У компанії вже спостерігаються масові скорочення робочих місць, зниження зарплат, падіння податкових надходжень та погіршення інвестиційного клімату, заявив голова профспілкового комітету ПрАТ «Полтавський ГЗК» Дмитро Вінівітін.

Заклик до уряду

Ferrexpo закликала Міністерство фінансів та Державну податкову службу терміново вирішити проблему, оскільки ситуація загрожує не лише працівникам компанії, а й суміжним галузям економіки. Компанія отримала офіційне повідомлення про призупинення відшкодування ПДВ за січень 2025 року на суму 512,9 млн грн ($12,5 млн). Це рішення податкові органи пояснили санкціями проти одного з акціонерів компанії – Костянтина Жеваго.

Контекст ситуації

Ferrexpo – залізорудна компанія, що володіє активами в Україні. 49,5% Ferrexpo належить компанії Fevamotinico S.a.r.l., підконтрольній Костянтину Жеваго, тоді як BlackRock володіє 6,74%. Під управлінням Ferrexpo перебувають 100% акцій Полтавського та Єристівського ГЗК, а також 99,9% Біланівського ГЗК.

Державне бюро розслідувань ініціювало процес націоналізації корпоративних прав на 49,5% Полтавського ГЗК разом із його активами, а Міністерство юстиції готує відповідний позов до Вищого антикорупційного суду. Причини такого рішення офіційно не розкриваються, і поки що не зрозуміло, чому йдеться саме про цю частку комбінату. У Ferrexpo також не надали коментарів щодо ситуації.

5 березня компанія повідомила, що взяла до уваги рішення Печерського районного суду Києва про передачу 49,5% акцій Полтавського ГЗК до АРМА за клопотанням Генеральної прокуратури. Детальніше про те, що стоїть за спробою влади націоналізувати ключовий актив Костянтина Жеваго – четвертого найбагатшого українця за версією Forbes 2024 року, читайте в матеріалі Forbes Ukraine.