Європейські зусилля для тиску на росію
За даними Forbes, 20 травня європейські столиці активізували свої дипломатичні зусилля, щоб зберегти тиск на росію та переконати адміністрацію президента США Дональда Трампа не відмовлятися від мирних переговорів щодо України. Як повідомляє Financial Times, європейські та українські лідери провели численні переговори після телефонної розмови Трампа з президентом росії володимиром путіним, яка відбулася 19 травня.
Основні теми переговорів
Основною темою обговорень стало питання, як змусити росію погодитися на припинення вогню, навіть без участі США, а також як переконати Вашингтон продовжувати тиск на москву. Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що Україна разом із європейськими партнерами працює над спільними кроками, щоб змусити росію змінити свою поведінку. "Очевидно, що росія тягне час, щоб продовжити війну й окупацію", – зазначив він.
Спільні дії з Європою
За словами українських посадовців, мета Києва полягає в досягненні єдиної позиції з Європою та утриманні США в перемовинах. Офіс президента України повідомив, що Зеленський вже провів розмову з президентом Фінляндії Александером Стуббом і готує ще кілька дзвінків європейським лідерам. Верховна представниця ЄС із зовнішньої політики Кая Каллас заявила, що Європа очікує від США реальних дій щодо тиску на росію.
Позиція європейських лідерів
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур зазначив, що ЄС підтримує нові санкції, запропоновані сенатором США Ліндсі Гремом, але позиція Трампа залишається неясною. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус також висловив думку, що путін не виглядає зацікавленим у мирі, закликавши ЄС посилити санкції, хоча визнав, що це може бути складно.
Готовність до переговорів
Зеленський підкреслив, що Україна готова до будь-якого формату переговорів, який може дати результат. Він зазначив, що якщо росія продовжуватиме висувати нереалістичні вимоги, це повинно мати наслідки.
Контекст розмови Трампа з путіним
Двогодинна розмова Трампа з путіним 19 травня, за словами російського чиновника, пройшла настільки добре, що "лідери не хотіли завершувати бесіду". Після цього Трамп оголосив, що росія та Україна мають "негайно" розпочати підготовку до мирних переговорів без посередництва США. Він також зателефонував Зеленському та лідерам Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, Фінляндії та Єврокомісії, які були шоковані результатами його розмови з путіним.
Нові санкції ЄС
20 травня Європейський Союз затвердив 17-й пакет санкцій проти росії, спрямований проти майже 200 кораблів тіньового флоту. До списку потрапили такі компанії, як "Сургутнафтогаз" та страхова компанія ВСК. Велика Британія також розширила свої санкційні списки, додавши до них ланцюги постачання російських систем озброєння, зокрема ракет "Іскандер", а також 18 суден із тіньового флоту росії.
Таким чином, європейські лідери продовжують шукати шляхи для тиску на росію та підтримки України в умовах триваючого конфлікту.