Держдума рф ухвалила новий законопроєкт
15 липня 2025 року Державна дума російської Федерації ухвалила у першому читанні законопроєкт, що значно посилює кримінальне переслідування "іноземних агентів". Тепер кримінальні справи можуть порушуватися вже після першого адміністративного правопорушення, а не після двох, як це було раніше. Цю ініціативу підтримали 342 депутати, лише один проголосував проти.
Зміни в законодавстві
Зміни стосуються частин першої і другої статті 330.1 Кримінального кодексу рф, що регулюють "ухилення від виконання обов'язків, передбачених законодавством російської Федерації про іноземних агентів". За новими нормами, за порушення може загрожувати до двох років позбавлення волі. У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що чинні норми "не повною мірою забезпечують безпеку суспільних відносин".
Статистика "іноземних агентів"
Згідно з даними Міністерства юстиції росії, понад 40% "іноземних агентів" не дотримуються встановлених законом обмежень. Депутат Держдуми та голова безпекового комітету Василь Піскарьов під час представлення законопроєкту повідомив, що наразі у реєстрі налічується 803 "іноземних агенти". З 2023 до 2025 року було складено 1620 адміністративних протоколів за відповідною статтею кримінального кодексу.
Включення нових осіб до списку
Нагадаємо, що у травні 2025 року російська влада внесла до списку "іноземних агентів" поета та журналіста Олександра Дельфінова (Смирнов), який є співробітником російської редакції медіакомпанії DW. Це свідчить про посилення контролю над медіа та активістами, які можуть бути визнані "іноземними агентами".
Таким чином, новий законопроєкт є частиною загальної тенденції до посилення репресій проти інакомислення в росії, що викликає занепокоєння серед правозахисників та міжнародної спільноти.
За даними DW, нові зміни в законодавстві можуть мати серйозні наслідки для свободи слова та діяльності незалежних медіа в росії.