Економіка

Білоруський холдинг Izovac постачає техніку для російського ВПК

Білоруський холдинг Izovac, що співпрацював з Apple та Tesla, постачав обладнання до росії на $200 млн, незважаючи на санкції.

Білоруський холдинг Izovac постачає техніку для російського ВПК

Постачання техніки до росії

Білоруський холдинг Izovac, разом із пов'язаними європейськими компаніями, з лютого 2022 року до липня 2024 року постачав до росії обладнання та компоненти для оптики на суму $200 млн. Це стало відомо з розслідування, проведеного проєктами «Схеми», «Білоруський розслідувальний центр», C4ADS, 15min.lt та «Важные истории» за підтримки «Кіберпартизанів».

Заборонена продукція

Згідно з даними журналістів, Izovac та його дочірня компанія InterNanoTekhnologii постачали продукцію, що підпадала під західні санкції, щонайменше 30 підприємствам військово-промислового комплексу росії, зокрема 22 з яких вже під санкціями. Ці підприємства займаються виробництвом снарядів, систем управління для танків, літаків, безпілотників і ракет «Калібр».

Серед постачаних товарів були лінзи, світлофільтри, скляні елементи та вакуумна техніка. Наприклад, компанія «Ізатек-М» (група Izovac) продала московській «НМ-Тех», що з 2024 року виготовляє зброю, американське обладнання для мікросхем, ввезене через Китай.

Фінансові потоки

За даними розслідування, «Інжиніринг груп», яка також постачала техніку, у 2022–2024 роках реалізувала підсанкційну техніку на $181 млн, зокрема для виробництва авіаційних систем і безпілотників. «НМ-Тех» заплатила «Інжиніринг груп» $106 млн.

Олена Білоусова з Київської школи економіки зазначила, що Izovac та InterNanoTekhnologii можуть потрапити під санкції за торгівлю забороненими товарами з підсанкційними фірмами росії. Виручка Izovac з 2022 року стрімко зростала, а для обходу санкцій холдинг прибрав назву Izovac із афілійованих компаній, таких як литовська i-Photonics, яка, ймовірно, зберігає зв’язки з Izovac.

Контекст

Білоруська компанія Izovac займає 20% світового ринку вакуумного напилювального обладнання для виробництва сенсорних екранів і співпрацює з провідними брендами, такими як Apple, Samsung, LG і Tesla. Раніше на її обладнанні виготовляли до 50% екранів для iPhone та iPad. До 2022 року з Izovac працювали українські оборонні підприємства, зокрема київське КБ «ЛУЧ» і НВП «Прогрес» із Чернігівщини, але після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну співпраця припинилася.

Ця ситуація підкреслює важливість контролю за постачаннями технологій та обладнання, які можуть бути використані у військових цілях, особливо в умовах міжнародних санкцій.

Джерело: Forbes

Нове

Зеленський пропонує законопроєкт для захисту НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський анонсував законопроєкт для гарантування незалежності антикорупційних інституцій України.

23 хвилини

Обшуки у мережі «Техно Їжак»: БЕБ вилучив комп'ютери

Бюро економічної безпеки провело обшуки у мережі магазинів «Техно Їжак», вилучивши робочі комп'ютери та блокноти.

1 тиждень, 1 день

Зеленський запровадив санкції проти китайських компаній

Президент України Володимир Зеленський запровадив санкції проти п’яти китайських компаній, що постачали деталі для дронів.

2 тижні, 1 день

російський обстріл пошкодив Запорізький завод кольорових металів

Внаслідок ракетного удару росії постраждало виробництво на Запорізькому заводі кольорових металів, що входить до Electro Cable Group.

1 місяць

росія обходить санкції через виробників добрив для війни

росія використовує компанії з виробництва добрив для обходу санкцій, закуповуючи хімікати для виготовлення вибухівки, повідомляє Bloomberg.

3 місяці, 3 тижні

<